רנה לפידות | פיצויי פיטורין למתפטר
15015
rtl,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15015,page-child,parent-pageid-14889,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.2.3,vc_responsive
 

פיצויי פיטורין למתפטר

פיצויי פיטורין למתפטר

נהוג לחשוב שפיצויי פיטורין ניתנים רק במקרה שהעובד מפוטר, אך מבחינה חוקית ישנן מספר מקרים שהעובד המתפטר מרצונו החופשי זכאי לקבל פיצויי פיטורין.
המעבידים פעמים רבות לא ממהרים לשלם על דעת עצמם במקרים אלו את פיצויי הפיטורין לעובד ובדרך כלל משלמים רק אם העובד שוכר עורך דין לדיני עבודה אשר מגן על זכויותיו בנושא.

להלן מספר מקרים שבהם העובד זכאי לפיצויי פיטורין בזמן התפטרות –
*ליקוי בריאותי – במידה והעובד מתפטר עקב הרעה במצבו הבריאותי או במצב בריאותו של קרוב משפחה מדרגה ראשונה והוא יכול להמציא אישורים רפואיים המוכיחים את הטענה שלו, הא זכאי לקבל פיצויי פיטורין למרות שהתפטר.
*הרעה בתנאי העבודה – במידה ויחסי העבודה הורעו בצורה משמעותית או תנאי העבודה שונים הורעו, זכאי העובד במקרים אלה לעזוב ולקבל פיצויי פיטורין.
לדוגמא – פגיעה בעובד עקב דעותיו, מוצאו, העדפותיו המיניות וכו'.
הלנת שכר, אי תשלום תנאים סוציאלים שהובטחו לו, לדוגמא עובד שהובטח לו שלאחר חצי שנת עבודה יקבל תוספת שכר או קרן השתלמות והמעסיק מסרב  לעבוד בהבטחות האלו, רשאי העובדת במקרה כזה להתפטר ולקבל פיצויי פיטורין.
*התפטרות עקב טיפול בתינוק לאחר לידה –  לגבי עובדת, במידה והעובדת התפטרה במהלך תשעת החודשים מהלידה, היא זכאית לפיצויי פיטורין.
במידה והאב התפטר עקב הלידה לצורך הטיפול בתינוק מאחר ואם התינוק סובלת ממחלה או נכות או מאחר והתינוק מצוי בחזקתו או במידה ואם התינוק עבדה כעצמאית לפחות שנה לפני הלידה ולא התפטרה כתוצאה מהלידה או שהיתה שכירה במשך חצי שנה לפחות לפני התפטרות אב התינוק, בכל המקרים האלו זכאי אב התינוק להתפטר ולקבל פיצויי פיטורין.
*התפטרות עקב יציאה לפנסיה – במידה והעובד התפטר עקב הגעה לגיל הפרישה החוקי ע"פ חוקי מדינת ישראל הוא ראשי לקבל פיצויי פיטורין כחוק גם אן מעסיקו מתנגד לכך ומעדיף שהעובד ימשיך לעבוד כרגיל.
*במידה והעובד עבר מקום מגורים –  לעיירת פיתוח, ישוב חקלאי או התנחלות, עבר מקום מגורים עקב העתקת מקום המגורים של בן הזוג במסגרת שירות צבאי או משטרתי או עבר מקום מגורים עקב נישואין או לחלופין גירושין, במקרים כאלה יהיה זכאי בזמן ההתפטרות לפיצויי פיטורין.

..
*במידה ולא חודש חוזה ההעסקה של העובד –  ולכן העובד מסיים את תפקידו, מאושר לו במקרים כאלה לקבל פיצויי פיטורין.
*באם החברה פשטה רגל או המעביד נפטר – זכאי העובד לפיצויי פיטורין.
*במקרה של פטירת העובד, זכאים היורשים שלו לקבל פיצויי פיטורין.

העובד יהיה זכאי לפיצויי פיטורין במידה ועבד לפחות שנה שלמה במקום העבודה.
הכוונה לשנה שלמה לא כוללת ימי מחלה, ימי חופשה, חופשת לידה וכל מצב שבו העובד לא הגיע למקום העבודה מסיבה המוצדקת ע"פ חוק לפי זכויותיו.

משרד עורכי דין רנה לפידות מייצג עובדים ומעסיקים בתביעות בתחום דיני העבודה כולל תביעות לתשלום פיצויי פיטורין במקרה של התפטרות עובד.

אנו מחזיקים במהדורה דיגיטלית לצפיה נוחה של תכני האתר, ממש כמו בחוברת.