רנה לפידות | זכויות נשים בהיריון
15066
rtl,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15066,page-child,parent-pageid-14889,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.2.3,vc_responsive
 

זכויות נשים בהיריון

זכויות נשים בהיריון

חשוב שכל אשה עובדת בהיריון תדע את זכויותיה על מנת שתוכל לוודא שהמעסיק לא פוגע לה בהן.
ע"פ חוק דיני עבודה אין זו חובה להודיע על ההיריון בשום שלב שלו, אך כדאי לעובדת להודיע למעביד שלה בחודש חמישי על ההיריון שלה מאחר וע"פ חוק החל מחודש זה המעביד לא רשאי להעסיק את העובדת בשעות נוספות מעבר למשרה הרגילה. כמובן שעובדת שלא מועסקת בשעות נוספות יכולה להחליט לא להודיע על ההיריון כל עוד היא מעוניינת בכך.

קיימות מספר זכויות בסיסיות לנשים בהריון ע"פ חוק דיני עבודה ולכן מומלץ לנשים בהריון לעדכן את מעסיקם שהם בהריון.
להלן זכויות העובדת בהריון –
הזכות הראשונה של נשים עובדות בהיריון – חל איסור לפטר אישה בהריון העובדת במקום עבודה מעל חצי שנה. עובדת בהריון שעובדת מתחת לחצי שנה ניתן לפטר כל עוד אין קשר בין הפיטורין להריון.
מותר לאישה להעדר מהעבודה על מנת לבצע בדיקות רפואיות מבלי שהדבר יפגע בשכר שלה.
לעובדת מותר להעדר סך הכל 40 שעות עבודה במהלך ההיריון לצורך בדיקות במידה והיא מועסקת מעל 4 שעות ביום, אם היא מועסקת מתחת ל4 שעות ביום כחלק מהזכויות שלה היא תהיה זכאית סך הכל ל 20 שעות בדיקות על חשבון מקום העבודה.
חל איסור לצמצם או להוסיף מס' שעות עבודה לעובדת בהריון, העובדת רשאית לבקש לצמצם את משרתה אך המעביד מיוזמתו לא רשאי להחליט לצמצם את המשרה.

כמובן החוק מאוד ברור לגבי זכויות אשה בהיריון – כאשר אישה המעוניינת להיכנס להריון לא מחויבת לעדכן את המעסיק על כך ע"פ חוק דיני עבודה.
אישה לא מחויבת לעדכן בריאיון עבודה שהיא בהריון.
בנוסף גם לאחר הלידה וחופשת הלידה לא ניתן לפטר את העובדת למשך 60 יום.
ניתן יהיה לפטר עובדת בתקופת ההריון במקרה שהעסק נסגר או עבר פשיטת רגל.
במקרה של פיטורי עובדת בניגוד לזכויות נשים בהריון ע"פ דיני עבודה העובדת יכולה לתבוע את המעביד ולזכות בשכר שהיתה אמורה לקבל בכל התקופה שהיתה אמורה לעבוד עד הלידה.
במידה והמעביד לא שומר על הזכויות האלה של העובדת היא רשאית לתבוע אותו בבית דין לעבודה ויש לה סיכוי טוב לזכות במשפט.
רנה לפידות ייצגה בבתי משפט לעבודה עובדים ומעסיקים רבים ויש לה ניסיון עשיר בנושאים רבים בתחום עריכת דין דיני עבודה ובפרט בתחום ייצוג נשים בהיריון בבית הדין לדיני עבודה לגבי זכויות נשים בהיריון בעבודה.

אנו מחזיקים במהדורה דיגיטלית לצפיה נוחה של תכני האתר, ממש כמו בחוברת.