רנה לפידות | עובדת בהריון
15103
rtl,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15103,page-child,parent-pageid-14889,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.2.3,vc_responsive
 

עובדת בהריון

זכויות אישה בהיריון – רנה לפידות עורכת דין לדיני עבודה

חשוב שכל אשה עובדת הנכנסת להיריון או מתכננת להכנס להיריון תדע את זכויותיה במקום העבודה כדי שתוכל לדרוש לקבל את מה שמגיע לה ע"פ חוק דיני עבודה.

החל משהשלבים הראשון של ההריון האישה זכאית למספר הטבות מטעם ביטוח לאומי וההטבות האלה נמשכות עד סוף תקופת חופשת הלידה.
להלן ההטבות שהעובדת בהיריון זכאית להם –
גמלת שמירת היריון – הגמלה הזו מטרתה לפצות את העובדת בגין השכר שהיא מפסידה עקב כך שהיא בהיריון, הגמלה למעשה מכסה את כל הזמן שהעובדת נאלצת לעדר מהעבודה עקב שמירת היריון ההכרחית לשלום בריאותה ובריאות עוברה.
האישה תהיה זכאית לגמלה מסוג כזה במידה והרופא אישר שהיא אמורה להיות בשמירת היריון ושמקום העבודה שילם עבורה את דמי הביטוח הלאומי לפחות 6 חודשים במהלך 14 החודשים שקדמו להפסקת העבודה עקב שמירת היריון.
גמלת שמירת ההיריון ניתנת על ימים שלמים בלבד ולכן לא ניתן לקבל גמלת שמירת היריון אם עקב שמירת ההיריון העובדת מגיעה לעבוד מספר שעות ביום.
במידה והעובדת הגישה את האישורים הרפואיים לגבי כך שהיא זכאית לגמלת שמירת היריון וביטוח לאומי דוחה את התביעה, היא רשאית לתבוע את המוסד לביטוח הלאומי בבית דין לדיני עבודה ולשם כך עליה לשכור עורך דין המומחה לדיני עבודה.
מענקים לאחר הלידה – כל אשה שילדה זכאים לדמי לידה, מענק לידה ומענק אשפוז.
מענק האשפוז הוא למעשה כיסוי הוצאות האשפוז של היולד והוא ניתן לבית החולים שבו היולדת אושפזה.
מענק לידה הוא סכום כסף הניתן לכל יולדת בעת הלידה, מענק לידה תקבל רק אישה שילדה בבית חולים, במידה והאישה החליטה ללדת בבית ולא להתאשפז בבית חולים, היא לא תהיה זכאית למענק לידה.
דמי לידה הם למעשה התחליף למשכורת של היולדת בתקופת חופשת הלידה.
דמי לידה משולמים במשך 98 יום.
החל משנת 98 גם אבות זכאים לדמי לידה ויכול להחליף את האשה בחופשת הלידה.
לצורך כך האישה חייבת לקחת חופשת לידה למשך 6 שבועות ובמידה והאישה ויתרה מרצון בכתב על הזכאות שלה, האב יוכל להחליף את האישה.
חופשת הלידה של האב צריכה להיות למשך 21 יום לפחות על מנת לקבל דמי לידה.

אנו מחזיקים במהדורה דיגיטלית לצפיה נוחה של תכני האתר, ממש כמו בחוברת.